Něco o... Grüner Veltliner

Přidáno: 7. 11. 2019 11:00:00 Počet shlédnutí: 2688

07 Listopad 2019

Něco o... bílé odrůdě Grüner Veltliner, po česku Veltlínské zelené

Něco o... Grüner Veltliner

Nejvýznamnější rakouská odrůda bílého vína.

Pojďme naše povídání o jednotlivých odrůdách začít tím, co dělá rakouské vinařství a rakouská vína ve světě nevíc zajímavým a určujícím.

Autochtonní odrůda, pocházející z regionu Dolní Rakousko, z oblasti vrchoviny Manhartsberg, patrně z okolí města Retz, vznikla samovolným křížením odrůd Tramín a St. Georgen. St. Georgen je nově objevená, nicméně starobylá odrůda, jejíž jediný keř byl nalezen v obci St. Georgen, která je čtvrtí města Eisenstadt, pnoucí se po křovinách na pastvině, která byla ve středověku využívána jako vinice. Po roce 2007, kdy bylo zjištěno, že se jedná o dlouho hledaného „otce" odrůdy Veltlínské zelené, byla tato odrůda namnožena, nyní po klonové selekci se víno již i pěstuje - díky panu Hansu Moserovi - a je možné je i koupit!

Mladé víno je svěží, s jemnou pepřnatostí a někdy i s lehkou vůní doutníku. Barevnost veltlínu je věcí technologie zpracování, za jeho buket je zodpovědná půda. Veltlíny ze sprašového podloží voní medem a lipovým květem a jsou kořenité, veltlíny z kamenitých půd zavoní lehkým oparem cigaretového kouře. V chuti je Veltlínské zelené plné aroma zelených mandlí a příjemně uhlazených kyselin. Z vinic na hlinitých půdách se objevuje vůně lipového květu, na půdách prvohorních hořkomandlová. Při zrání na lahvi se nejprve objevují zesílené kořenitě pepřnaté tóny, které posléze zanikají a kraluje mandlová chuť, zjemněná u přívlastkových vín vyšších stupňů sametovou plností.

A jaký tedy bude typický rakouský veltlín? Vždy by měl v nose trochu štípnout závanem bílého pepře. V chuti pak čekejte živost, jemnou kyselinku, někdy jemné perlení a určitou šťavnatost. Ideální víno pro snoubení s mnoha pokrmy, mimo jiné opakovaný vítěz asijské soutěže vín i snoubení asijských jídel s vínem "Asia International Wine Competition".

Ale pozor - Veltlín v podání rakouských vinařů nemusí být vždy jen příjemné živé mladé víno. Jsou i tací, kteří z něj umějí připravit skutečnou raritu - dezertní víno!

Nejprodávanější vína

Předvolby soukromí
Soubory cookie používáme k vylepšení vaší návštěvy tohoto webu, k analýze jeho výkonu a ke shromažďování údajů o jeho používání. Můžeme k tomu použít nástroje a služby třetích stran a shromážděná data mohou být přenášena partnerům v EU, USA nebo jiných zemích. Kliknutím na „Přijmout všechny soubory cookie“ vyjadřujete svůj souhlas s tímto zpracováním. Níže můžete najít podrobné informace nebo upravit své preference.

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení

Soukromí - potvrzení *

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.

Je Vám 18 a více let?

Potvrďte prosím svůj věk.