Rakouská bílá vína - krátké povídání

Přidáno: 1. 11. 2019 14:30:26 Počet shlédnutí: 839

01 Listopad 2019

Rakouská bílá vína - fenomén naší doby. Čím si nás získala?

Rakouská bílá vína - krátké povídání

Pojďme se dnes zaměřit na to, proč jsou zejména rakouská bílá vína takovým fenoménem. Co je na nich tak zvláštního, jedinečného či přitažlivého?

Rakousko by možná šlo popsat souslovím "trocha od všeho". Nebo také "malé, ale perfektně formované". Produkce rakouských vín je v porovnání se zbytkem světa velmi malá, ale rozmanitá a na velmi vysoké úrovni. Většina z vás již jistě slyšela o fenoménu Grüner Veltliner, vlajkové lodi Rakouska v bílých vínech. Ovšem je toho samozřejmě daleko víc, co lze objevovat a užívat si.

Čemu tedy věnovat pozornost? Veltlínské zelené je vždy nebarikované, obvykle s nízkým až středním obsahem alkoholu, s dobrou kyselinkou a jasně pepřnatým či kořenitým vjemem v ústech i v nose. Je ideální pro pijáky Sauvignon Blanc a Pinot Grigio, kteří chtějí trochu experimentovat, nebo prostě jako víno, které si budete vychutnávat sami. Úžasně doprovodí spoustu jídel nejen rakouské kuchyně. Odrůda je téměř vždy nalahvována jako suchá, ale najdou se i úžasné a krásné výjimky.

Ryzlink rýnský, opět vždy suchý, je charakterem spíše alsaský než německý - středně tělnatý a osobitý. Najdete zde také vynikající Sauvignon Blanc a Chardonnay, obvykle od Štýrska dolů směrem ke slovinské hranici. Ale krásné Chardonnay se pěstuje samozřejmě napříč regiony. K dalším typickým odrůdám patří Welschriesling, obvykle velmi krásný ve vůni a jemný v chuti. Zmínit musíme i úžasná vína odrůdy Rivaner, v Čechách známé jako Müller Thurgau. Zejména z odrůdy Rivaner se každoročně připravují jiskřivá, svěží, voňavá a jemně perlivá mladá vína. Ale i ostatní odrůdy, jako je Sylvaner, Gelber MuskatellerRulanské bílé či vzácný Roter Veltliner mají určitě čím zaujmout a oslovit. Chce to jen zkoušet a vybírat...

Rakouská bílá vína poslední desetiletí také s přehledem odsunují na druhou kolej i takříkajíc "zavedené" odrůdy či vína z ostatních částí světa. Nevěříte? Tak například se rakouské bílé víno (Grüner Veltliner, Riesling) stalo s přehledem vítězem v několika posledních ročnících soutěže vín i párování vín s asijskými pokrmy "Asia International Wine Competition".

 

Nejprodávanější vína

 • Frizzante Rosé Fegerl

  Frizzante Rose, růžové, suché, 11,5%, vinařství Fegerl

  189 Kč s DPH

  156,20 Kč

 • Zweigelt "Junge Bergen" Fegerl

  Zweigelt "Junge Bergen", suché, 13% alk., vinařství Fegerl

  229 Kč s DPH

  189,26 Kč

  269 Kč s DPH Sleva 40 Kč

 • Merlot Saubrunn Gmeinböck

  Merlot Saubrunn, suché, 13,5 % alk., vinařství Gmeinböck

  225 Kč s DPH

  185,95 Kč

 • Chardonnay Dworzak

  Chardonnay, polosuché, 13,5% alk., vinařství Dworzak

  169 Kč s DPH

  139,67 Kč

 • 48 Nord Gmeinböck

  48 NORD Grüner Veltliner, suché, 13 % alk., vinařství Gmeinböck

  179 Kč s DPH

  147,93 Kč

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info

Soukromí - potvrzení *

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.

Je Vám 18 a více let?

Potvrďte prosím svůj věk.