Vína DAC - naši vinaři


Vinařství Fegerl, Deinzendorf, oblast Weinviertel
Vinařství Fegerl
Rodinné vinařství, specializující se převážně na vinnou turistiku, již po pět generací pěstuje a vyrábí víno na 20 ha vinic cca 8 km jižně od Retzu. Ty se rozkládají na ideálním místě - srážky do 350 mm/m2 za rok, spašové i jílovité půdy dávají skutečně ty nejlepší předpoklady pro produkci vyvážených vín. Jejich produkce je momentálně 50% bílých a 50% červených odrůd.

Vinařství Gmeinböck, Poysdorf, oblast Weinviertel
Vinařství Gmeinböck
Toto vinařství má tradici od roku 1739(!); produkuje kvalitní vína, která z 80% vyváží do Německa, jeho specialitou je prémiové víno Grüner Veltliner 48 NORD, který se pěstuje na vinici s velmi minerální půdou přesně na 48. rovnoběžce severní šířky. Za vše hovoří jejich motto: "S těmi nejlepšími surovinami, zkušenostmi s ruční prací a dlouholetou tradicí chceme dosáhnout produkce té nejlepší kvality. Definujeme inovace ne jako hrozbu, ale jako příležitost k pátrání po nejvyšších chuťových zážitcích."

Vinařství Pfeffer, Gaweinstal, oblast Weinviertel
Vinařství Pfeffer

Malé rodinné vinařství se po generace koncentruje pouze na několik odrůd. Vinice se nacházejí na vápnitých sprašových půdách. Filozofií tohoto vinařství je minimalistický princip, neboť "pouze skrze jednoduchosti může vzniknout složitost". Všechna vína jsou ovšem špičkové kvality a beze zbytku odpovídají typickým znakům dané odrůdy. Začtěte se do katalogu vín a zkuste jakékoliv víno z tohoto vinařství - bude určitě tím referenčním vínem z katalogu k porovnání s ostatními. Není se co divit, vždyť mottem pana Johanese Pfeffera je "Autenticita z hlediska původu a ročníku jsou moje největší starost".

Vinařství Wimmer, Frauendorf an der Schmida, oblast Weinviertel

Weingut Wimmer
Toto rodinné vinařství provozují pan a paní Wimmerovi; vinařství bylo založeno roku 1665(!), a oni jsou již desátou generací pokračující v této rodinné tradici. Jejich vinice se rozkládají na 12 ha na slunných pahorcích východně od vesničky Frauendorf an der Schmida. To jejich bílým vínům dává výraznou ovocnost, zatímco červená vína se vyznačují velmi jemným a přitom plným charakterem.

Vinařství Hans Moser, Eisenstadt, oblast Burgenland

Weingut Hans Moser, Burgenland

Vinařství známé již od roku 1648 obhospodařuje vinice na svazích pohoří Leitha u města Eisenstadt. Jeho filosofií je výroba vín s nezaměnitelným charakterem a typičností pro danou odrůdu rok co rok. K tomu využívá různou povahu půdy a mikroklima pohoří Leitha, které umožňuje růst bílých, červených a sladkých vín ve vysoké kvalitě. Důraz je zde kladen, stejně jako v celém regionu, na vína červená. Ta se zde zpracovávají a vyrábějí v několika kvalitativních - a cenových - řadách, přesně podle potřeb zákazníka.
A motto tohoto vinařství? "Produkce vína na pohoří Leitha je naší filozofií a živobytím po generace!"


Weingut Haimer, Poysdorf, oblast Weinviertel

Weingut Harald Haimer

Znalost výroby vína se předává v tomto vinařství z generace na generaci již od 17. století. Tři století tradice výroby vína se odráží ve vysoké kvalitě a nejlepší harmonii těchto vín. Kvalitní obhospodařování vinic, stejně jako správný výběr termínu sklizně, následné zpracování vinného moštu, výroba vín jak v nerezových tancích, tak i v tradičních sudech, pečlivý výběr lahví a jejich následné skladování - to vše zaručuje skutečně mimořádnou kvalitu vín z tohoto vinařství.

 

Winzerhof Sax, Langenlois, oblast Kamptal

Winzer Sax

V srdci idylické oblasti Kamptal leží tradiční vinařské městečko Langenlois, kde se na svazích okolo nacházejí i vinice tohoto vinařství. Působivé je nadšení vinaře Rudolfa Saxa a jeho vášnivé úsilí o co nejlepší kvalitu jeho vín. Veškerá produkce se sklízí výhradně ruční cestou. Sklizeň převážně bílých odrůd se dále fermentuje v nerezových tancích s kontrolovanou teplotou. Od roku 1999 se používá metoda extra jemného a šetrného lisování hroznů. Výsledkem tohoto všeho jsou stabilní ročníky vykazující na extrakt bohaté, vonné a zdravé víno.

 

Weingut Markus Schuller, Oggau, oblast Burgenland

Weingut Markus Schuller

Vinice tohoto rodinného vinařství se rozkládají u městečka Oggau, blízko jezera Neusiedlersee. Tento region vznikl snad jen proto, aby zde bylo dobré víno. Spousta slunce, nízké kopce, dostatek deště (ale ne příliš), ideální klimatický regulátor s názvem Neusiedlersee a různé druhy půd. Nejlepší věc na různých půdách je, že každá odrůda má své vlastní preference - a proto je možné révu pěstovat přesně tam, kde se cítí nejpohodlněji a nejlépe. Impresivní nabídku červených vín, typických pro Burgenland, doplňuje i několik výjimečně dobře zpracovaných odrůd bílých.

 

Weinstimmig Dworzak, Deinzendorf, oblast Weinviertel

Weinstimming Dworzak

Vinařství zaměřené na výrobu a prodej lehkých, pitelných, cenově velmi přijatelných a při tom všem i kvalitních vín. Vinařství má - stejně jako Fegerlovi - svých cca 30 ha vinic v okolí vesničky Deizendorf. Evidentně se zde vínům velmi daří. Vinařství těží i z rozsáhlého a často otevřeného vinného šenku - Heurige, odkud jsou nádherné výhledy do okolního kraje a vinic. A co k vlastnímu vinařství říká pan Florian Dworzak (absolvent vyššího státního intitutu pro vinařství a ovocnářství v Klosterneuburgu), člověk, který zde má vše, včetně celé rodiny, na povel? "V našem vinném sklípku můžeme cítit ducha tradice a odvahu inovovat, ale bez umělých zásahů. Stejně jako v přírodě, tak i ve sklepě, je na prvním místě respekt k vínu jako přírodnímu produktu. Zpracováváme, plníme do lahví a prodáváme pouze vlastní hrozny."


Artisan Wines, Halbturn, oblast Burgenland

Artisan Wines

Toto vinařství z oblasti Burgenland spravuje své vinice v okolí vinařské obce Halbturn, východně od Neziderského jezera, kousek od maďarských hranic. Ve výrobě vín se klade důraz jednak na vysoký podíl ruční práce jak na vinici, tak i při zpracování hroznů, druhak na snoubení moderních technologií s tradičními postupy. Nezastupitelnou roli ve výrobě zejména červených vín má i školení vín na dubových a akátových sudech. Výsledkem jsou úžasná, v případě bílých živá a šťavnatá, u červených odrůd zase voňavá a hebká vína za více než kokurenceschopné ceny.

Nejprodávanější vína

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info

Soukromí - potvrzení *

Vstupujete na stránky s prodejem alkoholu.

Je Vám 18 a více let?

Potvrďte prosím svůj věk.