Vína DAC - naši vinaři


Vinařství Fegerl, Deinzendorf
Vinařství Fegerl
Rodinné vinařství, specializující se převážně na vinnou turistiku, již po pět generací pěstuje a vyrábí víno na 20 ha vinic cca 8 km jižně od Retzu. Ty se rozkládají na ideálním místě - srážky do 350 mm/m2 za rok, spašové i jílovité půdy dávají skutečně ty nejlepší předpoklady pro produkci vyvážených vín. Jejich produkce je momentálně 50% bílých a 50% červených odrůd.

Vinařství Gmeinböck, Poysdorf
Vinařství Gmeinböck
Toto vinařství má tradici od roku 1739(!); produkuje kvalitní vína, která z 80% vyváží do Německa, jeho specialitou je prémiové víno Grüner Veltliner 48 NORD, který se pěstuje na vinici s velmi minerální půdou přesně na 48. rovnoběžce severní šířky. Za vše hovoří jejich motto: "S těmi nejlepšími surovinami, zkušenostmi s ruční prací a dlouholetou tradicí chceme dosáhnout produkce té nejlepší kvality. Definujeme inovace ne jako hrozbu, ale jako příležitost k pátrání po nejvyšších chuťových zážitcích."

Vinařství Pfeffer, Gaweinstal
Vinařství Pfeffer

Malé rodinné vinařství se po generace koncentruje pouze na několik odrůd. Vinice se nacházejí na vápnitých sprašových půdách. Filozofií tohoto vinařství je minimalistický princip, neboť "pouze skrze jednoduchosti může vzniknout složitost". Všechna vína jsou ovšem špičkové kvality a beze zbytku odpovídají typickým znakům dané odrůdy. Začtěte se do katalogu vín a zkuste jakékoliv víno z tohoto vinařství - bude určitě tím referenčním vínem z katalogu k porovnání s ostatními. Není se co divit, vždyť mottem pana Johanese Pfeffera je "Autenticita z hlediska původu a ročníku jsou moje největší starost".

Vinařství Schmid, Pilichsdorf
Vinařství Schmid
Toto rodinné vinařství má impresivní nabídku vín - bylo opravdu těžké vybrat ta nejlepší. Tradice vinařství v této rodině pokračuje již čtvrtou generaci. V roce 2010 začal Stefan Schmid propagovat na svých vinicích přirozený přístup k přírodnímu prostředí s minimální úrovní mechanických, manuálních a chemických zásahů. Jak sám říká: zdravou, úrodnou půdu a nedotčenou přírodu vidíme jako základ našeho úspěchu. Proto jsme naše vinice pojali jako území biologické rozmanitosti: stromy, keře, byliny, zelenina, budky pro ptáky, různé kameny - to vše nabízí přírodě prostor k rozvoji.

Vinařství Falk, Bockfließ
Vinařství Falk

Rodinné vinařství s asi 6 ha vinic cca 30 km severně od Vídně s historií sahající až do roku 1860. Vinice se nacházejí v jižní oblasti Weinviertelu vyznačující se panonským podnebím s extrémním suchem, na hlinitém a sprašovém povrchu. Současný majitel pan Englert si zakládá na významu ruční práce, zejména na pečlivě prováděné řezy. I proto některá jeho vína nesou označení "Handlese" - ruční sklizeň. A koneckonců všechna jeho vína nesou nezaměnitelný punc poctivé ruční práce a přístupu k nim.

Vinařství Tagwerker, Herrnbaumgarten
Vinařství Tagwerker

Třetí generace rodiny Tagwerker hospodaří v tomto vinařství na 24 ha vinic v okolí pitoreskní vesničky Herrnbaumgarten na severovýchodě oblasti Weinviertel. Slunce zde svítí 1762 hodin v roce a půda je písčito-vápenitá, což propůjčuje zdejším vínům výraznou ovocnou vůni s prvky minerality. Pečlivý přístup k pěstování hroznů, redukce listů a volba optimální doby pro sběr hroznů řadí tato vína k těm nejlepším z Weinviertelu.
Hodnocení některých bílých vín ročníku 2015 tohoto vinařství od sommeliéra, blogaře a milovníka vín pana Kadlece si můžete přečíst zde.

Vinařství Wimmer, Frauendorf an der Schmida

Vinařství Wimmer

Toto rodinné vinařství provozují pan a paní Wimmerovi; vinařství bylo založeno roku 1665(!), a oni jsou již desátou generací pokračující v této rodinné tradici. Jejich vinice se rozkládají na 12 ha na slunných pahorcích východně od vesničky Frauendorf an der Schmida. To jejich bílým vínům dává výraznou ovocnost, zatímco červená vína se vyznačují velmi jemným a přitom plným charakterem.

 
Vinařství Humer, Mühlbach am Manhartsberg
Vinařství Humer
Rodinné vinařství, provozované již čtvrtou generací vinařů, se nachází na severozápadním okraji Weinveirtelu. Vinice leží na hranicích vinařských regionů Wagram a Wachau, z kterých, jak se zdá, si bere jen to nejlepší. Chuť a kvalitu vín tohoto vinařství určují zejména půdní podmínky: obvyklý spraš zde doplňují i jíl a naplaveniny, což vínům dává ve vůni i chuti vyšší mineralitu. To povyšuje vína z této oblasti do vyšších úrovní. Důkazem jsou nesčetná ocenění a medaile, která tato vína během posledních let získala na mezinárodních soutěžích jak v Rakousku, tak i v Čechách.


Vinařství Bannert, Obermarkersdorf

Bannert

Vinařství Bannert je rakouským rodinným podnikem vedeným Manfredem Bannertem, který je již čtvrtou generací vinařského rodu. V současné době má vinařství 30 hektarů a rozkládá se na úpatí hory Manhartsberg ve středu vinic v okolí rakouského města Retz, patřícím do slavné vinařské oblasti Weinviertel. Hlavním zaměřením je výroba bílých vín.

TOP vína našich vinařů

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info